Başkanın Mesajı

2019 Kasım ayında başladı
hikayemiz.

Bize güç ve ilham veren, binlerce yıllık kültürü yaşatan Anadolu topraklarının ve o toprakların bereketini yüzyıllardır nesilden nesile aktaran Anadolu kadını oldu. Üretmeyi, yoktan var etmeyi ve paylaşmayı bilen Anadolu kadını…

 

Yüzümüzü bu topraklara çevirdiğimizde emekle bereketin kardeşliğini, biz olunca nasıl güçlendiğimizi, birlikten kuvvet doğduğunu Anadolu kadınından öğrendik.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.” sözü yolumuz olmuştur. Bu anlayış ve birikimle kurduğumuz Mersinden Kadın Kooperatifi ile, tarım ve tekstil alanlarında kadın emeğini ekonomiye kazandırmakla birlikte, bireysel ve sosyal dönüşümün başlangıç ögelerinden biri olmayı amaçladık.

 

Üretimden pazarlamaya yanlarında olduğumuz kadınlarımız kooperatifimiz çatısı altında para kazanıp ev ekonomisine destek sağladılar, çalışma ortamlarında birbirleriyle sosyalleştiler, kooperatifimizce verilen eğitimlerde kendilerini geliştirme imkanları buldular. Hepimiz biliyoruz ki emeğimizin karşılığını almak, değer görmek, sosyal paylaşım içerisinde olmak bizlere mutluluk veren en önemli değerlerdir. Günün sonunda kooperatifimiz olarak birlikte çalıştığımız tüm kadınlarımızda gördüğümüz aslında bu mutluluklardı. Başarmış, artık kendine güvenen ve üretmeye daha da hazır kadınlar…

Kooperatif ortakları olarak bizleri birbirimize kenetleyen, daha da hırslandıran, birlikte üretmenin doğru yol olduğuna bir kez daha inandıran da bu gördüğümüz değişimler oldu.

 

Türkiye’de kooperatiflerin en büyük sorunu sürdürülebilir olmasıdır. Sürdürülebilir olmanız için ise yaptığınız işi ciddiye almanız, çokça emek vermeniz, gönülden bu işe bağlı olmanız, değişen çağa uyum sağlamanız ve değişimleri takip etmeniz gerekir.

Maalesef Covit19 ile yaşadığımız değişim çok hızlı ve ağır oldu. Bu değişim ile doğaya saygı duymamızın, toprağımıza ve suyumuza sahip çıkmamızın, sağlıklı gıdanın ve beraber olmanın ne kadar önemli olduğunu ve varlığımızın bunlara bağlı olduğunu daha net anlamış olduk. 

 

Yeni normal denen bu dönemle birlikte ürettiğimizin, üretim şeklimizin hatta hayatımıza birden bire giren teknolojiye 7’den 70’e hepimizin uyum sağlaması gerektiğini gördük.

Bu değişime kooparatif olarak bizlerde uyum sağlayarak gerek ürünlerimizde gerekse üretim yöntemlerimizde geleneksel ile inovatif yöntemleri birleştirerek planlamalarımızı yaptık. Günümüz piyasa talebine uygun katma değeri yüksek ürünler ürettik. Bu ürünlerimizin ulusal alanda rekabet edebilecek düzeye getirebilmek için gerekli üretim standartlarını sağladık. Kalıcı olabilmek, bilinirliğimizi arttırmak içinse marka ve logo tescilimizi aldık. Tüm bu süreçler ürünlerimizin, hem şehrimiz hem de ulusal düzeyde firmaların portföylerine girmelerinde önemli bir adım oldu.

 

Mersinden Kadın Kooperatifi ortakları ve kurulduğumuz günden bu güne birlikte aynı yolda yürüdüğümüz ilk yılımızda 305 ve sonrasında daha yüzlerce kadınımızın verdiği tüm emekler aslında ülkemiz adınadır.

 

üretiyoruz, çünkü bu toprakları seviyoruz

Shopping Cart
0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boşMağazaya dön