Gazi Çiftliği yeniden kullanıma açıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ilk çiftlik olan Gazi Çiftliği;

Silifke’ye bağlı Atayurt Beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Atatürk’ün çiftçileri örgütlenmeye ve kooperatifleşmeye teşvik etmek için 1936’da 36 çiftçiyle kurmuş ve ilk üyesi kendisi olmuştur.

Silifke Tapu Sicil Müdürlüğü’nün 8 Temmuz 1925 gün ve 4-5-6 numaralı kayıtlarına göre Oluk başı Mahallesi’ndeki 12 bin 607 dönümlük araziyi Mustafa Kemal Atatürk 36 bin liraya satın almıştır. 1936 yılında kooperatif haline getirilen Tekir Çiftliği Tarım Kooperatifi’nin ilk üyesi Atatürk olmuştur. Gazi Çiftliği Cumhuriyet sonrası Anadolu’da üretim alanında ilklerin yaşandığı bir yer olmuştur. Kooperatifçilik tohumunun ilk atıldığı yer olmakla birlikte, Türkiye’de ilk traktörü de bu çiftlikte Atatürk kullanmıştır. Tarımsal ve hayvansal yeni türler bu çiftlikte denenip üretilerek tüm ülkeye dağıtılmıştır. Yurt dışından getirilen damızlık hayvanlar da yine bu çiftlikte ülke şartlarına göre yetiştirilmiştir. Ulu Önder Atatürk daha sonra çevre köylülerin eğitilebilmesi için çiftlik bünyesinde bir Bölge Ziraat Okulu yaptırmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından kooperatifçilik faaliyetleri sonlandırılırken, çiftlik binası uzun yıllar ilkokul olarak kullanılmıştır.

Mersin ve Türkiye için manevi değeri oldukça yüksek olan Ata mirası bina, 2020 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi, Silifke Kaymakamlığı ve Silifke Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımına tahsis edilmiştir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu tarihi mekânı, kooperatifçilik faaliyetlerinde kullanılmak üzere kooperatifimizin kullanımına açmıştır. Mersinden Kadın Kooperatifi olarak bu muhteşem mirası yaşatabilmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boşMağazaya dön